KOPERTINA

Shqiptaret e tjera

Fama nga revista erotike mė e famshme nė botė. Modelet shqiptare nė sete tė nxehta fotografish dhe vėmendja e shtypit. Reagimet e familjarėve dhe fansėve dhe njė histori qė nis nė vitin 1979 e vazhdon deri nė shkurtin e 2014-ės
 

Aktualitet
Kryetarja e Komitetit Shqiptar tė Helsinkit, Vjollca Meēaj, flet pėr kushtet mjerane nė burgje, dhunėn dhe higjienėn e munguar. Hapat qė po ndiqen pėr dhunėn qė ēoi nė vdekjen e Ilia Karelit dhe nevoja e ndėrgjegjėsimit tė institucioneve shtetėrore e ndėrkombėtare
Nga Rozeta Rapushi
Ballkan
VMRO-DPMNE e Nikolla Gruevskit maksimalizoi votat nė zgjedhjet presidenciale, por nuk kaloi dot 25% tė votuesve. Shqiptarėt nuk e pėrdorėn votėn e tyre as pėr ta shpallur tė pavlefshėm procesin. Ēfarė kėrkojnė ata nė zgjedhjet e pėrgjithshme tė 27 Prillit?
Nga Agim Popoci
Aktualitet
Nis gara pėr kandidatėt e mundshėm tė Bashkisė sė Tiranės. Strategjitė qė po ndjekin partitė kryesore politike dhe tentativat pėr t’ia besuar njė femre pėr tė parėn herė nė histori kėtė post. Kreu i ri i PD-sė, fiton kohė para testimit nė zgjedhje
Nga Rozeta Rapushi
Kozmikomiket
Tek ne nuk ka frikė nga ligji, por nga individi qė mund tė ketė nė dorė ligjin nė njė moment tė caktuar, pėr ta pėrdorur kundėr teje. Nėse je nė rregull me individėt qė e kanė kėtė pushtet, je i ēliruar nga frika e ndėshkimit
Nga Koloreto Cukali
Nga Alqi Koēiko
Nga Virgilius

Karikatura

Nga Kleket


 

Ne Pergjim

Sport
I duam, i presim me lule dhe mburremi me ta... kur na sjellin medalje. Por pėrpjekjet qė fshihen pas kėtyre medaljeve tė Qerimajt &Co, i dinė shumė pak vetė. Njė sport qė mbahen me paratė e dashamirėsve, dhe shpėrblimet qė gjithnjė mungojnė
Nga Bledar Kuka
Kulture
Dy ēmime, njė konkurs, njė panair libri dhe shumė performanca artistike. Riorganizimi i Shoqėrisė sė Librit Shqip, marrėdhėniet me Shoqatėn e Botuesve dhe pjesėmarrja e botuesve. Ditėt pranverore tė librit dhe artit nė Muzeun Kombėtar
Nga Alida Cenaj
Bota
Vajza brune me baba armen, u shndėrrua nė njė ikonė bjonde. Me gjuhė tė nėnės rusishten, Julia Timoshenko e mėsoi gjuhėn ukrainase nė moshėn 30 vjeēare. Duke nisur nga poshtė, pėrmes operacionesh financiare tė dyshimta u bė oligarke. Dhe pavarėsisht se njėrin gjysh e ka hebre, nuk ngurroi tė bėjė aleanca me ultra-antisemitėt
Nga Sandro Teti
Kulture
Qė ardhja e saj nė skenėn e Tiranės ėshtė ngjarje, kjo do koment. Kur ulet nė skenėn e vendlindjes njė soprano si ajo, krijon njė kontrast tė fortė me njė komunitet tė tėrė skenik qė mbahet peng i kulturės politike. “Madama Butterfly” rizbulon gjendjen e Operės
Nga Elsa Demo

Kjo ėshtė historia e vėrtetė e njė 18-vjeēari i cili braktis shkollėn e lartė dhe sė...
Fioravante vendos qė tė bėhet njė Don Zhuan profesionist. Duke e parė kėtė zgjedhje...
Njė triller fantastik, ku protagonist ėshtė Dr. Will Caster (Johnny Depp). Dr....